To nie istotne ile wiesz, bo zawsze możesz wiedzieć więcej...

Jak ułożyć dzień aby wykonać plan. Poznaj 3 zasady, które zwiększą Twoją produktywność.

Poznaj 3 banalnie proste zasady, które zwiększą Twoją produktywność

Chciałbyś działać sprawniej i wreszcie skończyć rozgrzebany od miesięcy projekt? A może codziennie masz tyle spraw na głowie, że już kompletnie nie wiesz, od czego zacząć? Problemy z dobrą organizacją czasu miewa chyba każdy, ale tylko niektórzy wiedzą jak się z nimi zmierzyć, dlatego mam dla Ciebie kilka cennych wskazówek:

1. Zapisz to


Skleroza to przypadłość, od której nie da się uciec, stąd moje zamiłowanie do kartki i długopisu. Zgodnie ze stwierdzeniem, że każda minuta spędzona na planowaniu pomaga zaoszczędzić 10 minut pracy, codziennie wieczorem powinieneś stworzyć listę zadań na kolejny dzień. Jeśli ktoś lub coś przeszkodzi Ci w tej czynności (u mnie to zazwyczaj drzemka…), koniecznie usiądź do listy następnego poranka. Spisanie listy pozwoli Ci uporządkować myśli i działać produktywniej, a odhaczanie wykonanych zadań będzie stanowiło motywację do dalszego działania.

2. Ustal priorytety


Spisanie listy to nie wszystko, ponieważ możesz utonąć we własnych zadaniach. Aby jeszcze lepiej zorganizować swój czas, należy nadać poszczególnym sprawom odpowiednie priorytety. Możesz wykorzystać tu słynną zasadę 20/80 i spośród wszystkich czynności wyłonić 20% najważniejszych zadań. Od nich zacznij swój dzień, a mniej ważne zostaw na sam koniec. W ten sposób zawsze będziesz na czas ze sprawami niecierpiącymi zwłoki.


3. Wykonaj najważniejsze zadanie od początku do końca


To nie sztuka wziąć na siebie wiele zadań i każde z nich zacząć. Sztuką jest wybrać ten jeden, najważniejszy projekt i zakończyć go bez żadnych opóźnień. Wiem, że Facebook i inne rozpraszacze kuszą wtedy ze zdwojoną siłą, a wizja gruntownych porządków cieszy jak nigdy dotąd, ale satysfakcja z wykonanego planu jest naprawdę ogromna.

Trzy powyższe zasady możesz odnieść do swojej pracy, jak i życia prywatnego. U mnie sprawdzają się świetnie i na pewno jeszcze długo nie znajdę lepszej metody na codzienną organizację czasu. Muszę przyznać, że Brian Tracy odwalił kawał dobrej roboty i dlatego odsyłam Cię do jego książek, w których szerzej spojrzysz na wyżej wymienione wskazówki.


Chcesz mi pomóc?

Kliknij tutaj i udostępnij ten post na Facebooku lub napisz komentarz żebym wiedział, że mnie czytasz i to co robię ma sens. Każdy gest z Twojej strony daje mi kopa do dalszej pracy.
Share to facebook

Zostań znajomym i zyskaj

Znajomi otrzymują dostęp do wiedzy, którą nabyłem pracując z ponad 150 firmami w UK

Jeśli zmienisz zdanie to w każdym momencie będziesz mógł się wypisać z listy

Lovemyweb 2006 - 2017 Profesjonalne usługi na polskich firm w UK

Website secured by Comodo SSL