To nie istotne ile wiesz, bo zawsze możesz wiedzieć więcej...

Jak się zabezpieczyć, aby otrzymać wynagrodzenie za wykonaną pracę?

Za oknem piękna pogoda, a Ty przy biurku wylewasz z siebie siódme poty, aby skończyć wreszcie ważny projekt. Przy życiu utrzymuje Cię jednak myśl, że za te wszystkie samotne godziny z komputerem, zgarniesz całkiem przyzwoitą kasę. Wszystko pięknie, ale czy jesteś pewny, że zobaczysz te pieniądze? Dam Ci kilka dobrych rad, które ochronią Cię przed najczarniejszym scenariuszem:

1. Spisanie umowy
Business is business – tu nie ma miejsca na sentymenty i ustne deklaracje, dlatego jestem zwolennikiem spisania warunków umowy. Warto doprecyzować nawet najmniejsze szczegóły tak, aby żadna ze stron nie miała wątpliwości, do czego się zobowiązuje. Przykładowo zlecając zaprojektowanie strony internetowej w umowie zawrzemy obowiazki zarówno wykonawcy jak i zlecającego, dzięki czemu obie strony będą wiedziały co do kogo należy.


2. Zaliczka, czyli przezorny zawsze ubezpieczony
Niezależnie od skali projektu powinieneś w jakiś sposób ochronić się przed nieuczciwym klientem. Prośba o zaliczkę w wysokości 25% lub 50% całego wynagrodzenia to nie żadna fanaberia, tylko konieczność. A jeśli klient tego nie zrozumie? No cóż, lepiej od razu sprawdzić z kim ma się do czynienia niż potem czyhać pod jego domem na swoje pieniądze ;)

3. Akceptacja zadowolonego klienta
Zakończenie projektu powinno być jasne dla obu stron. Ty umieszczasz w nim ostatnią kropkę, a klient ostatecznie akceptuje całość. Od tej pory wszystkie poprawki i zmiany na prośbę klienta będą dodatkowo płatne. To powinno dostatecznie ukrócić jego zapędy do ciągłego poprawiania doskonałego. A przecież Twoje dzieło właśnie takie jest!

Niby banalne i dobrze znane, a mimo wszystko często zapominamy o powyższych zasadach, przy projektownaiu stron internetowych szczególnie punkt 3 jest rzadkością. O ile umowa wydaje nam się czymś naturalnym, to o zaliczkę czasem po prostu głupio nam zapytać, a na prośby o kolejne poprawki ciężko odmówić. Nie bójmy się jednak stawiać sprawy jasno, a na pewno skorzystają na tym obie strony.


Chcesz mi pomóc?

Kliknij tutaj i udostępnij ten post na Facebooku lub napisz komentarz żebym wiedział, że mnie czytasz i to co robię ma sens. Każdy gest z Twojej strony daje mi kopa do dalszej pracy.
Share to facebook

Zostań znajomym i zyskaj

Znajomi otrzymują dostęp do wiedzy, którą nabyłem pracując z ponad 150 firmami w UK

Jeśli zmienisz zdanie to w każdym momencie będziesz mógł się wypisać z listy

Lovemyweb 2006 - 2017 Profesjonalne usługi na polskich firm w UK

Website secured by Comodo SSL